Kobiety na stanowiskach - polsko-niemiecko-hiszpańska giełda partnerska, Szczecin 22-25.09.2014

 

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania wraz z bawarskim partnerem Bayerischer Jugendring (Bawarskim Kołem Młodzieży) oraz asturyjskim stowarzyszeniem feministek MILENTA  zorganizowało we wrześniu br. w Szczecinie polsko - niemiecko-hiszpański projekt, poświęcony sytuacji młodych dziewcząt i kobiet w życiu współczesnym. Projekt miał charakter giełdy partnerskiej i mamy nadzieję, że zaowocuje w przyszłości nie tylko siecią partnerstw, ale także udanymi projektami młodzieżowymi. W spotkaniu wzięły udział przedstawicielki młodzieżowych organizacji zrzeszonych w Bawarskim Kole Młodzieży, feministki z hiszpańskiej Asturii i kobiety z województwa zachodniopomorskiego, piastujące kierownicze stanowiska i pracujące na co dzień z młodzieżą.
 
 
            Nasze kontakty z Bawarskim Kołem Młodzieży sięgają lat 90-tych. Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania, Miasto Szczecin i Bawarskie Koło Młodzieży (zrzeszające 1,8 mln członków) podpisało w 1998 roku porozumienie o współpracy. Zaowocowało ono licznymi projektami młodzieżowymi (żeglarskimi, warsztatami muzycznymi, teatralnymi, itp). 
            Skąd więc pomysł na giełdę partnerską i dyskusję o roli współczesnych kobiet?  Podczas jednej z wizyt w Szczecinie Steffi Bergman z BJR zauważyła, że w każdej odwiedzanej instytucji:  czy to w Urzędzie Miasta, czy w Operze, Pałacu Młodzieży, Sekretariacie ds. Młodzieży, podejmowani byliśmy przez kobiety na kierowniczych stanowiskach. To pobudziło nas do dyskusji o znaczeniu pracy z młodzieżą, także w grupach jednorodnych (szczególnie widoczne w Hiszpanii), o roli kobiet w życiu społecznym i o próbie stworzenia sieci zaprzyjaźnionych organizacji. Stowarzyszenie MILENTA od lat współpracuje z Bawarią, wyraziło chęć przyłączenia się do dyskusji i tak powstał pomysł zorganizowania konferencji - giełdy partnerskiej, której temat dotyczy sytuacji  współczesnych kobiet w Polsce, Niemczech i Hiszpanii. Z Niemiec przyjechały do nas osoby na co dzień pracujące z młodzieżą w ramach dachowej instytucji - Bawarskiego Koła Młodzieży, które interesują się możliwościami awansu i kariery zawodowej nie tylko w Niemczech, ale także w Polsce i Hiszpanii, natomiast partnera z Hiszpanii reprezentowały młode osoby zaangażowane społecznie w pracę z młodzieżą, także z młodzieżą niepełnosprawną oraz z młodzieżą wykluczoną.
Nasze spotkanie obfitowało w długie rozmowy, dyskusje i prezentacje. Pierwszy dzień poświęcony był integracji, prezentacji sylwetek zaproszonych kobiet i organizacji, które reprezentowały. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W dyskusji przewijała się i polska historia, i aktualna sytuacja polityczna w Hiszpanii i w Niemczech, aktywności proponowane młodym kobietom w Asturii i doświadczenia z pracy z młodzieżą w Polsce. Uczestniczki były bardzo ożywione i otwarte na nowe doznania. Prezentacja Zespołu Szkół Publicznych w Radowie Małym i Barlineckiego Ośrodka Kultury oczarowały wszystkich. Warto zaznaczyć, że przedstawiały je kobiety zarządzające swoimi placówkami: Ewa Radanowicz i Brygida Liskiewicz. 
 
 
Kolejne dni konferencji to spotkania z kobietami sukcesu i długie rozmowy o ich drodze na miejsce, w którym się znalazły. Rozmowa z panią Marszałek Anną Mieczkowską dała nam możliwość spojrzenia na życie kobiety,  która odniosła sukces zawodowy. Szczera rozmowa o tym, jak połączyć funkcję Członka Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego z innymi rolami społecznymi i osobistymi, pobudziła nas do długich rozmów jeszcze następnego dnia.  
 
 
 
Również rozmowa z Dorotą Serwą, dyrektor Filharmonii, zostawiła w nas trwały ślad. Na pytanie, czy trudniej być kobietą na stanowisku kierowniczym, dyrektor Serwa uśmiechnęła się i odpowiedziała, że teraz, już nie. Ale piastowane przez nią stanowisko wymaga zarówno od mężczyzny jak i od kobiety ogromnego zaangażowania i doskonałego przygotowania. Zresztą pani Serwa wspierana jest przez panią dyrektor ds technicznych i pierwszego dyrygenta, również kobietę.
 
 
 
Nie wyobrażaliśmy sobie naszej konferencji bez spotkania z panią Aleksandrą Kocewicz, z zamiłowania żeglarką i ogrodniczką, a z zawodu - businesswoman, prowadzącą z sukcesem Camping Marinę nad Jeziorem Dąbie.
 
 
 
 
W naszym programie była także wizyta w Wolińskim Parku Narodowym i rozmowa z dyrektor Arletą Siarkiewicz Hoszowską i wiceburmistrz Międzyzdrojów Katarzyną Kuterbą-Gnitecką.
 
 
 
 
 
 
Każde z tych spotkań wzbogaciło nasze uczestniczki o nowe doświadczenie i osobiste przeżycia. Liczymy, że podobnie jak z Bawarskim Kołem Młodzieży uda nam się stworzyć partnerstwa, które przełożą się na spotkania młodzieżowe zarówno bilateralne, jak i trilateralne.
 
 
 
Kurier Szczeciński, 22.10.2014r.

 


poprzednia wersja strony

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania | Al. Wojska Polskiego 184c/15, 71-256 Szczecin | tel. +48 91 486 07 38 | e-mail: biuro@pomerania.org.pl