"Poznajmy swój język i swoje małe ojczyzny"

To pierwszy szczeciński projekt edukacyjny na tak szeroką skalę. Obejmuje  20 placówek z Polski i Niemiec w tym 10 przedszkoli oraz 10 szkół podstawowych. Projekt ma na celu naukę języka niemieckiego wśród najmłodszych poprzez zabawę i zajęcia (sportowe, muzyczne, plastyczne). Od kwietnia do czerwca br. w Szczecinie odbywały się wspólne polsko-niemieckie spotkania. Każda polska placówka prowadziła zajęcia w swojej siedzibie, ze swoim niemieckim partnerem.

Pierwsze spotkanie „Poznajmy się” odbyło się 30 kwietnia br. Uczestnicy zapoznali się z legendą Gryfa Pomorskiego, odbyło się wspólne przygotowanie zdrowego śniadania z wykorzystaniem barw narodowych i zaprezentowaniem nazw produktów w języku polskim i niemieckim. Następnie dzieci udały się do Urzędu Miasta na spotkanie z Prezydentem Szczecina, gdzie nastąpiło wspólne zdjęcie.

Spotkanie drugie „Nasze talenty” odbyło się 21 maja br. w podziale na bloki tematyczne: plastyczny, muzyczny i taneczny.
Zajęcia muzyczne odbyły się m.in. w przedszkolu nr 67 wraz z przedszkolakami z Pasewalk. Po wspólnym śniadaniu, dzieci przedstawiały swoje umiejętności w grze na instrumentach perkusyjnych, zakupionych w ramach projektu. Było wiele różnych gier i zabaw z muzyką. Taniec z pokazywaniem słów, był swego rodzaju pantomimą. W nawiązaniu do tematyki kolejnego spotkania, dzieci miały za zadanie, na dużych kartkach narysować konkurencje sportowe, gdyż ostatnie spotkanie dzieci było Świętem sportu. Prace te, jak i z pozostałych placówek przedstawione zostały podczas Finału projektu, który odbył się 13 czerwca na stadionie lekkoatletycznym w Szczecinie. W imprezie udział wzięli wszyscy uczestnicy. Na stadionie odbyły się zawody sportowe, konkurencje lekkoatletyczne (zabawy bieżne, skok w dal, rzuty piłeczką na odległość, rzuty do celu, wyścigi rowerowe, biegi przez  tory przeszkód, gry zespołowe zbijak oraz piłka nożna). Na początku imprezy wszyscy uczestnicy przeszli w paradzie wokół stadionu z flagami obu państw i flagą unijną, po czym flagi zostały wciągnięte na maszty, przy hymnach państwowych. Wszystkie dzieci otrzymały medale i koszulki, przedszkolom i szkołą wręczono puchary oraz dyplomy.
 
Zwieńczeniem projektu będzie konferencja dyrektorów z placówek biorących udział w projekcie oraz przedstawicieli beneficjenta, pracowników Urzędu Miasta. Na spotkaniu zostaną podsumowane wszystkie działania realizowane w projekcie, zostaną zaprezentowane efekty jakie osiągnięto, a przede wszystkim podjęte zostaną kroki do wdrożenia nowego wielomodułowego projektu edukacyjnego uwzględniającego nauczanie dwujęzyczne (polsko-niemieckie), opracowania autorskiego programu nauczania języka polskiego i niemieckiego. 
Na zakończenie i podsumowanie realizacji projektu zostanie stworzony folder w języku polskim i niemieckim zawierający wszelkie informacje z realizacji działań w ramach projektu.


poprzednia wersja strony

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania | Al. Wojska Polskiego 184c/15, 71-256 Szczecin | tel. +48 91 486 07 38 | e-mail: biuro@pomerania.org.pl