Świętowaliśmy 20-lecie działalności!

W dniu 16 grudnia 2013 roku w auli Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie, odbyła się wyjątkowa konferencja transgraniczna pt. „Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość samorządowej współpracy transgranicznej w Euroregionie Pomerania”. Wyjątkowa, bo zorganizowana z okazji jubileuszu 20-lecia działalności Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania. Konferencja została podzielona na trzy panele dyskusyjne: „Przeszłość”, „Teraźniejszość” i „Przyszłość”. Na widowni zasiedli przyjaciele i twórcy Stowarzyszenia oraz nasi beneficjenci.

O atmosferze jaka towarzyszyła powstaniu Stowarzyszenia (od 1993 do 2001 roku działającego jako Komunalny Związek Celowy Gmin Pomorza Zachodniego „Pomerania”) oraz samego Euroregionu „Pomerania”, o negocjacjach ze Szwedami i Duńczykami, podpisywaniu umowy ze Szczecinem, pierwszych europejskich pieniądzach i o obecnej pozycji SGPEP na polu transgranicznej współpracy, rozmawiali m.in. założyciele KZC GPZ/SGPEP Maciej Jarmusz, pierwsi prezesi – Ryszard Wasiłek i Zbigniew Zychowicz oraz obecny prezes – Zygmunt Siarkiewicz, ówczesny wojewoda szczeciński – Marek Tałasiewicz i prezydent Szczecina – Bartłomiej Sochański, a także obecny prezydent Szczecina i jednocześnie Euroregionu Pomerania –  Piotr Krzystek.
Nie zabrakło także przedstawicieli naszego niemieckiego partnera – Petera Heise, dyrektora Komunalnego Związku Europaregion Pomerania, który na początku lat dziewięćdziesiątych uczestniczył w pierwszych rozmowach dotyczących powstania Stowarzyszenia i euroregionu.

Na scenie zaprezentowały się zespoły, które na co dzień uczestniczą w projektach realizowanych przy wsparciu finansowym z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Funduszu Małych Projektów INTERREG IV A. Były to niezapomniane i pełne profesjonalizmu występy zespołów:„ART BAND” działającego przy Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Szczecinie, „Fabryki Tańca" zespołu działającego przy Barlineckim Centrum Kultury, Koszalińskiej Orkiestry Akordeonowej ,,AKORD" z Centrum Kultury 105 w Koszalinie oraz Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej INA i kapeli folkowej ALEPAK” z Goleniowskiego Domu Kultury.

Z okazji jubileuszu wydano także publikację, w której znajdziecie Państwo kalendarium ostatnich 20 lat oraz wspomnienia osób, które tworzyły i tworzą przez te wszystkie lata Stowarzyszenie (można ją pobrać za pośrednictwem naszej strony internetowej).  

Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom, zespołom oraz współorganizatorom jubileuszu: Miastu Szczecin, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Zakładowi Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie.  
 
Zapraszamy do obejrzenia Galerii z tego wydarzenia!  
 
 

               
poprzednia wersja strony

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania | Al. Wojska Polskiego 184c/15, 71-256 Szczecin | tel. +48 91 486 07 38 | e-mail: biuro@pomerania.org.pl