Spotkanie Euroregionów w Szczecinie

W dniach 22-24 września nasz Euroregion Pomerania był gospodarzem XXII Forum Polskich Regionów Granicznych. To coroczne spotkanie przedstawicieli wszystkich, 16 euroregionów w Polsce. Forum powróciło do Szczecina po 19 latach przerwy.

Trzydniowe spotkanie otworzyło III Walne Zebranie Delegatów Federacji Euroregionów  Rzeczypospolitej. Federacja skupia 15 z 16 polskich euroregionów. Na posiedzeniu w Szczecinie przyjęto w poczet członków Euroregion „Pro Europa Viadrina”. Gościem specjalnym obrad był Marek Tałasiewicz, Wojewoda Zachodniopomorski i Piotr Krzystek, Prezydent Szczecina i jednocześnie Prezydent polskiej części Euroregionu Pomerania.

Następnego dnia dla uczestników zorganizowano wyjazd studyjny szlakiem unijnych projektów realizowanych przy wsparciu Programu Interreg IV A oraz Projektu „Fundusz Małych Projektów”. Dzięki uprzejmości naszych gospodarzy, mogliśmy zwiedzać najlepszy projekt tego roku w kategorii „Turystyka transgraniczna i międzynarodowa”, czyli Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Zalesiu. To miejsce w którym dzieci poprzez zabawę, ale także i eksperymenty mogą dowiedzieć się wszystkiego o otaczającym nas świecie. O popularności tego miejsca niech świadczy fakt, iż najbliższe wolne terminy w kalendarzu, by zapisać się na zajęcia, przypadają na luty 2015 roku.

Następnym punktem naszej wycieczki była podróż do Świnoujścia, które bardzo intensywnie korzysta z unijnego wparcia. Mogliśmy przespacerować się m.in. promenadą łączącą miasto i niemiecką gminę Heringsdorf.  Każdego dnia korzystają z niej setki miłośników dwóch kółek oraz spacerowicze. Oba projekty powstały przy wsparciu Programu Interreg IV A.

Na zakończenie tego dnia, ugościli nas wikingowie ze Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jómsborg-Vineta. Mogliśmy m.in. spróbować swoich sił w pisaniu piórem, zrobić świecę i stoczyć bitwę. Stowarzyszenie korzysta m.in. ze wsparcia Funduszu Małych Projektów. 

Ostatniego dnia nasi goście zwiedzili Zamek Książąt Pomorskich i wystawę Gabinet Lubinusa, gdzie dowiedzieliśmy się o historii powstania słynnej Mapy Księstwa Pomorskiego uznawanej za jedno z najwybitniejszych osiągnięć kartograficznych XVII wieku. Promocja mapy możliwa była m.in. dzięki projektowi „Polsko-Niemiecki Przewodnik Szlakiem Lubinusa”, który realizowany był w ramach Funduszu Małych Projektów.

Ostatnim punktem w naszym programie, było spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Anitą Ryng, dyrektor Departamentu Współpracy Terytorialnej i jej zastępczynią Magdaleną Bednarczyk-Sokół, a także przedstawicielami ministerstwa z Wrocławia. Tematem spotkania był przyszły unijny okres finansowy na lata 2014-2020.

Za pomoc w organizacji forum, chcemy szczególnie podziękować: Annie Ryl, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach i Gracjanie Kalickiej, kierownikowi TOEE w Zalesiu, Katarzynie Rówińskiej Naczelnik Wydziału Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu UM w Świnoujściu, Wojciechowi Celińskiemu ze Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jómsborg-Vineta, Barbarze Igielskiej dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz Tomaszowi Wieczorkowi, który przybliżał nam historię Lubinusa.  Organizacja Forum została wsparta finansowo ze środków Miasta Szczecin.

poprzednia wersja strony

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania | Al. Wojska Polskiego 184c/15, 71-256 Szczecin | tel. +48 91 486 07 38 | e-mail: biuro@pomerania.org.pl