Polsko-bawarska konferencja partnerów online

 

 

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania (SGPEP) od ponad dwudziestu lat współpracuje z Bawarskim Kołem Młodzieży (Bayerischer Jugendring, BJR), wspierając merytorycznie i finansowo młodzieżową współpracę szkół, placówek edukacyjnych i stowarzyszeń.  Pomocna w tym stała się konferencja partnerów wymian, która odbywa się naprzemiennie po stronie polskiej i niemieckiej, dając możliwość koordynatorom wymian do ewaluacji współpracy, wymiany doświadczeń i zaplanowania wspólnych działań. Tak było do 2020 roku. Pandemia uniemożliwiła nam wyjazd do młodzieżowej placówki kształceniowej w Babenhausen, która miała być gospodarzem spotkania. Z ciężkim sercem informowaliśmy partnerów o odwołaniu konferencji oraz licznych projektów młodzieżowych. Najwięcej jednak smutku wywołało wśród naszych bawarskich partnerów odwołanie zaplanowanego na czerwiec 2020r. rejsu żaglowcem Kapitan Borchardt. Miał to być pierwszy rejs szkoleniowy dla animatorów projektów morskich, który z założenia miał stać się platformą współpracy polsko-bawarskiej na Morzu Bałtyckim. Rejs ze Szczecina na Rugię miał być spełnieniem marzeń kilku naszych partnerów, którzy przeprowadzali już projekty młodzieżowe na De-zetach, ale marzyli o wspólnej wyprawie morskiej. Tak się jednak nie stało. Strach, zagubienie, brak kontaktów partnerskich skłonił oba nasze stowarzyszenia do zorganizowania konferencji partnerskiej online. Miała miejsce 12 kwietnia 2021 roku i wzięło w niej udział szesnaście osób z Bawarii i zachodniopomorskiego.

Przeprowadzenie konferencji ze wsparciem tłumacza symultanicznego było możliwe dzięki dofinansowaniu spotkania przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.  I było to udane spotkanie. Dobrze się było zobaczyć, choćby za pomocą platformy zoom. Swoim udziałem zaszczycił nas Michael Schwarz, kierownik strategicznych obszarów działań w BJR, pionier kontaktów z naszym regionem. Jego obecność pozwoliła nam odczuć wagę wspólnych projektów i dała nadzieję na przyszłość. Choć konferencja miała swoją agendę, to było to raczej spotkanie przyjaciół, pełne emocjonalnych wypowiedzi, powitań i śmiechu. Najgłośniejszy i najbardziej niepocieszony był Darek Ledzion, dyrektor Łobeskiego Domu Kultury, dyrygent Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Łobzie. Jego pytanie „to jak myślicie, kiedy możemy się spotkać?” przewijało się przez całe spotkanie. Jego młodzież wraz z bawarskimi kolegami zdążyli jeszcze w 2020 roku wyjechać na spotkanie orkiestr dętych do Czarnogóry, ale po powrocie musieli już odbyć kwarantannę. On też planował z placówką młodzieżową z Oberschleißheim i z Gruzji wielkanocny projekt online już w kwietniu 2021r. Niestety, projekt został przesunięty na maj 2021r. Mamy jednak nadzieję, że młodzieżowe spotkanie online się odbędzie. Również z tymi samymi partnerami planowane jest na rok przyszły ambitne spotkanie chórów i orkiestr, które w artystyczny sposób przybliży życie Ireny Sendlerowej.

Z kolei placówka młodzieżowa w Babenhausen wyraziła gotowość przeprowadzenie polsko-niemieckiego rajdu rowerowego z Babenhausen do miejsca pamięci w Polsce. Na razie sprawdzane są możliwości organizacyjne i poszukiwani chętni partnerzy. Kolejnym przedsięwzięciem miałoby być wystawienie sztuki przez młodzież z Polski, Czech i Bawarii. Z kolei partnerzy polscy: Katarzyna Łącka z Liceum Sztu Plastycznych w Szczecinie i Małgorzata Burak z Ogniska Baletowego w Szczecinie wskazywały na trudność organizowania z młodzieżą w czasach pandemii projektów online. Z jednej strony jest to bardzo czasochłonne, z drugiej nie spełnia potrzeb młodych ludzi – spotkania w świecie rzeczywistym- zaznaczyła Katarzyna Łącka. Z tym stwierdzenie zgodziła się także Gotfryda Kruppa i Valerie Duschz BJR. Na koniec spotkania pojawił się na nim Michał Panfil, realizujący przed laty projekty młodzieżowe ze szkołą w Radowie Małym i zgłosił chęć udziału w projekcie żeglarskim.

Konferencja miała także swój wymiar szkoleniowy. W spotkaniu uczestniczyła Anna Graczyk z Biura PNWM w Poczdamie i przedstawiła uczestnikom nowości z PNWM (nowe stawki, dodatki covidowe, nowe formaty spotkań).

 

Kolejna konferencja planowana jest w kwietniu 2022r. Mamy nadzieję, że do niej dojdzie.

poprzednia wersja strony

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania | Al. Wojska Polskiego 184c/15, 71-256 Szczecin | tel. +48 91 486 07 38 | e-mail: biuro@pomerania.org.pl