Miasta partnerskie Darłowo i Brake (Dolna Saksonia) planują współpracę młodzieżową.

    

 

   11 marca br. na platformie zoom odbyło się spotkanie przedstawicieli miasta Darłowo, Brake, Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży i Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania. Mimo trudnej sytuacji pandemicznej członkowie obu samorządów postanowili wypracować plan wspólnych działań na najbliższą przyszłość. W spotkaniu wzięli udział Rafał Nagórski, zastępca burmistrza Darłowa, Artur Wejnerowski, z Biura Promocji Miasta i Komunikacji Społecznej, Patrycja Kaffke oraz Bogdan Balcerzak, dyrektor Zespołu Szkół Morskich w Darłowie oraz Michael Kurz, burmistrz miasta Brake wsparty przez Uwe Schuberta, a także Dominika Gaik z biura PNWM w Warszawie i Iwona Kowalczyk z SGPEP.

   W czasie spotkania okazało się, że partnerzy widzą  wiele płaszczyzn współpracy: praktyki młodzieżowe w bazie szkoleniowej dla zawodów pływających w Brake i Darłowie, projekty szkolne gimnazjum i liceum, chóralne, sportowe, a także działania na rzecz zrównoważonego rozwoju czy hospitacje urzędników z obu krajów.

   Znaczną część spotkania poprowadziła Dominika Gaik, prezentując możliwości wspierania projektów młodzieżowych przez PNWM. Pojawiające się na kolejnych slajdach informacje wywołały burzę pomysłów, a sceptyczna na początku spotkania strona niemiecka odkryła możliwości dofinansowania projektów online (także w pandemii), czy spotkań przygotowawczych online, służących wypracowaniu interesujących form współpracy na czas po pandemii. Z obu stron wyczuwało się gotowość do podjęcia nowych wyzwań, wzajemną życzliwość i potrzebę działania na rzecz zbliżenia młodzieży z Polski i Niemiec. Partnerzy wyznaczyli sobie kolejne spotkanie za dwa tygodnie. Zgodnie z deklaracją strony przedstawią konkretne pomysły na współpracę i przystąpią do aplikowania o dotację. Jednostką odpowiedzialną za wszystkie polsko-niemieckie projekty  Darłowa jest SGPEP, stąd też nasza obecność na spotkaniu i deklaracja udzielenia wszelkiej pomocy przy składaniu i rozliczaniu projektów dofinansowanych przez PNWM.

 

 

 

 

 

poprzednia wersja strony

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania | Al. Wojska Polskiego 184c/15, 71-256 Szczecin | tel. +48 91 486 07 38 | e-mail: biuro@pomerania.org.pl