Jubileusz 20-lecia działalności Jednostki Centralnej PNWM w Szczecinie
Dwadzieścia lat temu Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) powierzyła naszemu Stowarzyszeniu funkcję kierowania jednostką centralną PNWM, zarówno dla wnioskodawców wymiany szkolnej jak i pozaszkolnej. Początek nie był wcale łatwy. Co prawda na granicy niemiecko-francuskiej pracowała już od wielu lat bliźniacza organizacja, jednak sytuacja na naszej granicy nie była porównywalna. Polska nie była jeszcze członkiem Unii Europejskiej, organizowanie wspólnych imprez młodzieżowych (takich jak chociażby festiwal młodzieży dla 1500 osób) wymagał od nas licznych spotkań zarówno z polskimi jak i niemieckimi służbami granicznymi, przygotowywania setek list granicznych i odpowiednich zezwoleń. Przekraczanie granicy w konwoju autobusów trwało do kilku godzin. Dziś niewiele osób o tym pamięta i z tego się cieszymy. Kilkadziesiąt spotkań rocznie uczniów Zespołu Szkół w Policach i Europaschule w Löcknitz wpisało się w kalendarz euroregionalnych projektów. Co roku spotykają się ze sobą szczecińskie i brandenburskie przedszkolaki, muzycy z Łobza i Wiek dają wspólne koncerty, a plastycy ze Szczecina i Augsburga tworzą wspólne rzeźby. Patrząc na minione lata możemy z dumą stwierdzić, że naszym wnioskodawcom udało się przeprowadzić wspaniałe projekty.
Zgodnie z Wytycznymi PNWM od samego początku wdrażaliśmy w życie ważne dla naszej organizacji zasady subsydiarności, partnerstwa i otwartości. Przez minione dwadzieścia lat staraliśmy się służyć wymianie i współpracy młodzieży polskiej i niemieckiej. Przez ten czas zmieniły się nie tylko formularze wnioskowania o dotację PNWM, sposoby aplikowania o środki (od kilku lat funkcjonuje możliwość wnioskowania online), ale także kryteria przyznawania dotacji, wymagania stawiane wnioskodawcom, czy też specjalne uregulowania, dotyczące projektów realizowanych w obszarze przygranicznym. Kto przebył z nami tę długą drogę wie, że kiedyś nie trudno było złożyć wniosek o dotację PNWM i otrzymać dofinansowanie, ale obecnie jest... jeszcze łatwiej i przyjaźniej.
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży to organizacja, która działa zgodnie z misją: wspierać jak największą liczbę polsko-niemieckich projektów młodzieżowych, które przyczyniają się do zbliżania mieszkańców obu krajów, przezwyciężania uprzedzeń i stereotypów. Dziś nasza jednostka centralne PNWM jest największym działającym po polskiej stronie przedstawicielem PNWM. Co roku wspiera ponad 220 polsko-niemieckich projektów przedszkolaków, uczniów wszystkich rodzajów szkół, chórów, klubów sportowych i stowarzyszeń, co stanowi ponad 3500 projektów dofinansowanych przez naszą jednostkę. W pierwszym roku naszej działalności zrealizowanych i dofinansowanych zostało 86 projektów z udziałem ponad 3 tysięcy młodych osób. Do 2016 roku z dofinansowania PNWM skorzystało ponad 166 tysięcy młodych mieszkańców zachodniopomorskiego, którzy spotykając się z rówieśnikami z innego kraju poznali także ich kulturę, kuchnię, tradycje, sposoby spędzania wolnego czasu. Jest to cenne doświadczenie szczególnie w momencie dojrzewania, gdy młody człowiek kształtuje swój ogląd świata, realizuje marzenia, dokonuje ważnych wyborów życiowych. Badania prof. Thomasa z Uniwersytetu w Ratyzbonie wskazują, że młody człowiek uczestniczący w projekcie międzynarodowym staje się inną osobą. Wzrastają jego kompetencje międzykulturowe, pewność siebie, wrażliwość na inną kulturę. Takie doświadczenie nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie ogromna praca i zaangażowanie nauczycieli, opiekunów grup młodzieżowych i koordynatorów wymian.
Receptę na udane wieloletnie partnerstwa szkolne znalazły szkoły, nagrodzone podczas jubileuszowej konferencji, która miała miejsce 8 grudnia 2016r. w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Szczecinie. Zarząd Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży wyróżnił i jednocześnie odznaczył "polsko-niemiecką tablicą współpracy" Gimnazjum Nr 2 w Świnoujściu, Zespół Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich w Kołobrzegu, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Nowogardzie,
I Liceum Ogólnokształcące w Koszalinie, Zespół Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach i III Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie.
Wszystkie wyróżnione placówki współpracują ze swoimi partnerami ponad 15 lat, a dwie z nich (Zespół Szkół w Policach i III LO w Szczecinie) ponad 25 lat.
Jubileuszowe spotkanie miało szczególną oprawę. Tym razem organizując konferencję postanowiliśmy oprzeć się o naszych wspaniałych wnioskodawców. Stąd wybór na miejsce obrad szkoły muzycznej, która od lat organizuje artystyczne spotkania młodych chórzystów i muzyków.
Oprawę kulinarną powierzyliśmy Zespołowi Szkół Nr 6 w Szczecinie, który od ponad dziesięciu lat realizuje bardzo udane polsko-niemieckie praktyki cukiernicze i kulinarne. Aulę ozdobiły ponadto prace uczniów Liceum Plastycznego, stworzone podczas projektu z młodzieżą z Augsburga. Tak miła atmosfera sprzyjała również wymianie doświadczeń.
O pracy twórczej z młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie opowiadała Wioletta (Violina) Kuriata Janiszewska, która zrealizowała w br. ciekawy projekt teatralny. Polsko-niemieckie przedstawienie "Można się lubić" dofinansowane zostało w ramach projektu "4x3" i umożliwiło podopiecznym Ośrodka Pomocy Społecznej w Gryfinie i Schwedt twórczą pracę.
O pracy z polską i niemiecką młodzieżą niepełnosprawną opowiadali także przedstawiciele Centrum Żeglarskiego, którzy od lat realizują projekty żeglarskie dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych Nr 9 w Szczecinie i Patzig. Żeglowanie bez taryfy ulgowej daje im pewność siebie i wiarę we własne siły - podkreślał Tomasz Seidler. Z kolei o tańcu pod żaglami i szalonych warsztatach tanecznych opowiadała Zofia Sadłowska. Trudno się było tym nie zachwycić oglądając serię fantastycznych zdjęć.
Wymianę szkolną z kolei zaprezentowała Ewa Radanowicz, dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Radowie Małym, która opowiadała o możliwościach, jakie stoją przed uczniami podczas projektów międzynarodowych. Ewa Radanowicz podkreślała jednak, że planując polsko-niemieckie spotkanie w centrum wszelkich działań zawsze stoi uczeń. No i oczywiście oddane grono pedagogiczne. Wtedy projekt ma szansę na sukces.
Wartość wspólnego tworzenia pokazała także Katarzyna Łącka-Kupiec, wicedyrektor Liceum Plastycznego w Szczecinie. Tygodniowe warsztaty rzeźbiarskie z udziałem młodzieży z Polski i Bawarii pokazały potrzeby, drzemiące w młodych twórczych ludziach. Ciekawość innej kultury, otwartość i akceptacja inności jest codziennością w szkole artystycznej, ale wspólne tworzenie jednej rzeźby wymagało nie tylko umiejętności językowych, ale także zdolności do pracy w teamie, zgody na kompromisy i radości ze wspólnego tworzenia.
O wizji i misji PNWM mówił Szymon Kopiecki, przedstawiciel poczdamskiego biura PNWM. Podsumował trzyletni cykl tematyczny mobilności zawodowej wśród młodych Polaków i Niemców oraz przedstawił proponowany temat na następne trzy lata – różnorodność.
Dla nas organizatorów najważniejsze jednak wydarzyło się po zakończeniu konferencji. Nasi wnioskodawcy ze sobą rozmawiali. Wymieniali się adresami, telefonami, zapraszali się do udziału we wspólnych projektach, przerzucali się pomysłami na udane spotkanie cyrkowe, muzyczne czy sportowe. I o to nam najbardziej chodziło. Tworzymy sieć placówek, które wspólnie mogą więcej.
Kurier Szczeciński - 9.12.2016 r.
Kurier Szczeciński - 14.12.2016 r.
Wydarzenia
Polsko-bawarska konferencja partnerów online
Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania (SGPEP) od ponad dwudziestu lat współpracuje z...
Szkolenie e-learningowe na platformie ZCDN.
Dobrze się ze sobą spotkać, choćby online! Po raz pierwszy od roku szczecińska jednostka centralna Polsko-Niemiec...
Miasta partnerskie Darłowo i Brake (Dolna Saksonia) planują współpracę młodzieżową.
11 marca br. na platformie zoom odbyło się spotkanie przedstawicieli miasta Da...
Targi edukacyjne w Eisenhüttenstadt
W dniach 15-16 listopada 2019 roku uczniowie klas III, IV Technikum Handlowego i Technikum Ochrony Środowiska Zesp...
Projekt "Branża metalowa nie zna granic?"
W dniach 2-6.12.2019 r. nastąpiła realizacja kolejnego projektu w branży metalowej. Tym razem w skład grupy projekto...
"Solidarna Europa jest naszym dziedzictwem" - realizacja projektu w ramach współpracy polsko - niemieckiej
Po raz kolejny uczniowie klasy drugiej Zespołu Szkół nr 2 w Choszcznie uczestniczyli w projekcie finansowanym p...
Spotkanie młodzieży I LO w Szczecinie i Gymnasium Carolinum w Neustrelitz w ramach pilotażowego projektu upamiętnić ludzi - młodzież tworzy przyszłość
W dniach 21 - 25 października 2019 I Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie gościło grupę uczniów i op...
15 lat współpracy młodzieżowej Polic i Pasewalku
22 października 2019r. Szkoła Podstawowa Nr 8 w Policach oraz Uczniowski Klub Sportowy "Activ" w Policach wraz z ich ni...
Projekt młodzieżowy realizowany przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. S. Staszica w Kamieniu Pomorskim i placówkę z Kilonii.
W sobotę 21 września 2019 r. zakończył się kolejny już projekt polsko-niemieckiej wymiany młodzieży, realizowany przez Z...
Spotkanie kadry kierowniczej w Zespole Szkół nr 2 w Choszcznie
W dniach 4-5 września 2019 r. Zespół Szkół nr 2 w Choszcznie gościł kadrę kierowniczą ze szkoły part...
Wymiana polsko-niemiecka
W Szkole Podstawowej przy ul. Rejtana w Pyrzycach w maju br. miała miejsce polsko-niemiecka wymiana młodzieży ...
Ślusarze szkolą się w Niemczech
Tradycyjnie w czerwcu ślusarze z Zespołu Szkół nr 2 w Choszcznie uczestniczą w projekcie polsko- niemieckim...
Jak można pokonać bariery językowe? - czyli kolejny projekt w Niemczech
8 kwietnia 2019 r. uczniowie klasy I LO: Patrycja Eljasz, Klaudia Kudra, Iwona Knap, Szymon Górski i Eryk T...
Młodzi artyści ze Szczecina i Augsburga tworzyli rzeźby zwierząt.
30 kwietnia 2019r. w Szczecinie zakończył się kolejny projekt zrealizowany przez Liceum Plastyczne im. C...
I Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie wybrane do pilotażowego projektu polsko-niemieckiego ?Upamiętniać ludzi?
Projekt „Upamiętniać ludzi” jest projektem pilotażowym, w którym udział wezmą tylko dwie szkoły z Nie...
Bawarczycy w Szczecinie i w Łobzie. Marzenia sprzed wielu lat mają szansę się ziścić.
Tegoroczne spotkanie koordynatorów wymian polsko-niemieckich zdominował cumujący przy Wałach Chro...
Sport łączy czy dzieli? Konferencja partnerów, Szczecin 8-10.03.2019r.
Czy sport może zbliżyć młodych Polaków i Niemców? Czy łatwo jest nauczyć młodzież kodeksu honorowego? O ty...
Szkolenie PNWM i Interreg VA w Dębnie
Centrum Usługowo-Doradcze w Dębnie zorganizowało 6 marca 2019 r. szkolenie na temat pozyskiwania środków z Polsko...
Spotkanie młodzieży z Goleniowa i Erlangen w Bawarii
Do you want to marry me? Taki tytuł miało spotkanie młodzieży z Goleniowa i Erlangen w Bawarii w dniach 25-31 maj...
Kolejny projekt w ZS Nr 2 w Choszcznie
W dniach 15 -19 października 2018 r. został zrealizowany projekt ,,Jesteśmy partnerami i mamy wspólne ...
Kamień Pomorski i Kilonia są smaczne
Od dwóch lat Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim współpracuje ze szkoł...
Studenci Akademii Faber-Castell w Szczecinie
Na początku września br. w siedzibie Liceum Plastycznego w Szczecinie odbył się polsko-niemiecki projekt artystyczny pt....
Polsko-bawarska konferencja partnerów wymiany młodzieżowej
Norymberga 10-13.04.2018r. Spotkania koordynatorów wymian młodzieżowych z Polski i Bawarii odbywają się ...
Szkolenia Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży dla koordynatorów wymiany szkolnej i pozaszkolnej
Pod koniec marca 2018 roku w Szczecinie, w siedzibie Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania odbyły się ...
20 lat współpracy Gminy Łobez i Partneschaftskomitee Lobez e.V. - Gemeinde Affing
W dniach 27-31.10.2017 w Łobzie odbyło się młodzieżowe spotkanie trójstronne. Wzięli w nim udział partnerzy z...
Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej w Domu Kultury 13 Muz w Szczecinie
W dniach 11-14 października 2017 r. w Domu Kultury 13 Muz w Szczecinie zorganizowane zostały Dni Współpracy P...
Współpraca pomiędzy Liceum Plastycznym i Akademią Faber-Castell w Stein (k. Norymbergii) nawiązana.
W połowie grudnia br. do Szczecina przyjechał profesor Uli Rothfuss, Rektor Akademii Faber - Castell w b...
Jubileusz 20-lecia działalności Jednostki Centralnej PNWM w Szczecinie
Dwadzieścia lat temu Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) powierzyła naszemu Stowarzyszeniu funkcję k...
Jubileusz 25-lecia Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży
W warszawskim Teatrze Studio 14 czerwca 2016r. odbyła się uroczystość upamiętniająca powstanie wyjątkowej, polsko-ni...
Konferencja Euroregionalnych Jednostek Centralnych Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży
W dniach 9-10.05.2016 w miejscowości Wysoka w gminie Międzyrzecz, odbyła się konferencja Euroregionalnych Jednostek ...
Można się lubić / Mögen wir uns w wykonaniu Teatru Bomba Bomba z Gryfina oraz Teatru Bärenherz ze Schwedt
29 kwietnia 2016 w Gryfińskim Domu Kultury odbył się wyjątkowy polsko-niemiecki spektakl „Można się lubić&rdqu...
Bawaria coraz bliższa naszemu sercu. Polsko-niemiecka konferencja partnerów. Oberschleißheim, 12-15.04.2016
Już po raz osiemnasty działacze młodzieżowi, nauczyciele i kierownicy placówek edukacji pozaszkolnej z Zachodni...
Szkolenie Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Choszcznie
7 kwietnia 2016 roku, na zaproszenie pani dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. Noblistów Polskich w C...
Szkolenie Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży dla koordynatorów wymiany szkolnej i pozaszkolnej
Na początku marca 2016 roku w Szczecinie, w siedzibie Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania odbył...
Dominika Gaik z wizytą w Szczecinie
14 października 2015 roku biuro Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania odwiedziła Dominika Gaik, koordynator...
Szymon Kopiecki z wizytą w Szczecinie
29 września 2015 roku w Szczecinie gościł przedstawiciel Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży - Biura w Pocz...
SPOTKANIE EUROREGIONALNYCH JEDNOSTEK CENTRALNYCH PNWM
W dniach 25-26 czerwca br. w Wiechlicach koło Zielonej Góry odbyło się spotkanie euroregionalnych Jednostek Centr...
Szkolenie dla wnioskodawców Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Świnoujściu
21 maja 2015 w Urzędzie Miasta w Świnoujściu, na zaproszenie Sekretarz Miasta – Pani Iwony Szkopińskiej, odbyło ...
Partnerzy z Bawarii w Euroregionie Pomerania, 12-15 kwietnia 2015 roku
W połowie kwietnia br. w Szczecinie, Radowie Małym i Łobzie euroregion gościł przedstawicieli bawarskich organizacji mło...
10 lat współpracy Zespołu Szkół Nr 8 w Szczecinie z Regiomontanus-Gymnasium w Haßfurt.
24 marca 2015 w auli Zespołu Szkół Nr 8 w Szczecinie odbyły się wyjątkowe uroczystości. Młodzież z bawarskiego Ha...
Szkolenie Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży dla koordynatorów wymiany szkolnej
20 marca 2015 roku w Szczecinie, w siedzibie Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania odbyło się...
Szkolenie Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży
27 marca br. w Szczecinie, w siedzibie Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania odbyło się szkolenie dla wnios...
Szkolenie Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży
7 listopada br. w Szczecinie, w siedzibie Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania odbyło się szkolenie dla wn...
Spotkanie polskich i niemieckich przedstawicieli jednostek centralnych PNWM z Zarządem PNWM, Poznań 21-23.10.2013
Pod koniec października br. nad poznańską Maltą odbyła się konferencja jednostek centralnych Polsko-Niemieckiej Wsp&oacu...
Kontrola PNWM
1 lipca 2013 w szczecińskiej jednostce centralnej Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, działającej w ...
Szkolenia z zakresu dofinansowania projektów w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Funduszu Małych Projektów
24 czerwca 2013 r. w Gryfinie oraz 25 czerwca 2013 r. w Stargardzie Szczecińskim, odbyły się szkolenia z zakresu...
Konferencja Euroregionalnych Jednostek Centralnych Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży
W dniach 21-22.05.2013 w Wiechlicach pod Zieloną Górą, odbyła się konferencja Euroregionalnych Je...
Żagle w Szczecinie, rowery górskie w Alpach Konferencja na temat współpracy młodzieżowej pomiędzy Bawarią i Euroregionem Pomerania
W dniach 11-13 kwietnia 2013 roku w Szczecinie gościła pięcioosobowa delegacja pracowników młodzieżowych z Bawari...
Dyrektor PNWM Stephan Erb z wizytą w Szczecinie
W czwartek, 21.02.2013 roku po raz pierwszy do Szczecina przyjechał Stephan Erb, dyrektor zarządzający Polsko-N...
Szkolenie Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Połczynie Zdroju
Dwie szczecińskie jednostki centralne Polsko-Niemieckiej Współpr...
Nauczanie interkulturowe w polsko-niemieckich projektach młodzieżowych
W dniach 12-14 listopada 2012 roku w szczecińskim Centrum im. Dietricha Bonhoeffera odbyła się polsko-niemiecka konf...
Konferencja jednostek centralnych Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży
W dniach od 22 do 24 października br. w Berlinie - Spandau odbyła się coroczna konferencja polskich i niemieckich ...
Bawarczycy w Szczecinie
W drugim tygodniu października do Szczecina i Łobza, na zaproszenie Pawła Bartnika, dyrektora biura SGPEP, przyj...
Rowerami wzdłuż granicy polsko-niemieckiej
18 sierpnia 2012 roku w siedzibie Euroregionu Pomerania gościli niemieccy uczestnicy rowerowej podróży ...