Szkolenie klasa – grupa – proces, cz. II

Jednostka centralna PNWM zaprasza zainteresowanych nauczycieli na drugą część szkolenia "klasa – grupa – proces". Szkolenie podejmuje ponownie tematykę procesów grupowych i ich znaczenia podczas polsko-niemieckich projektów młodzieżowych. W drugiej części szkolenia szczególnie przyjrzymy się roli nauczycieli, po części jako prowadzących spotkania, po części jako prowadzących lekcje.

Jak różnią się one od siebie zarówno w funkcji jak i stanowisku? Żeby zrozumieć, dlaczego każdy jako prowadzący wymianę tę rolę różnie wypełnia i kształtuje, zajmiemy się naszym tłem biograficznym i uwarunkowaniami kulturowymi. Konferencję poprowadzi trenerka PNWM, Anett Quint.  

 

 

 

klasa – grupa – proces, cz. II

Procesy grupowe w polsko-niemieckiej wymianie szkolnej

14.06.2012, Szczecin

 

Oferta szkolenia

podejmuje temat znaczenia procesów grupowych w wymianie polsko-niemieckiej, biorąc przy tym pod uwagę fakt, że także klasa jest grupą.

Niezależnie od tego, czy sobie to uświadamiamy, czy nie, procesy grupowe mają miejsce zarówno w klasach szkolnych jak i grupach, w których młodzież spotyka się na wymianie. Uzmysławiając sobie te procesy jako pedagodzy i pedagożki mamy możliwość kształtowania dynamicznych procesów edukacyjnych, zarówno podczas lekcji, jak i wymiany. Ponadto spojrzenie na procesy grupowe zmienia naszą perspektywę i może przyczynić się do znalezienia rozwiązań w sytuacjach, które częstokroć wydają się być beznadziejne.

 

Grupa docelowa

Nauczyciele i nauczycielki, którzy uczestniczyli w pierwszej części szkolenia oraz zajmują się polsko-niemiecką wymianą młodzieży.

 

Cele

Nazwanie, skategoryzowanie i ocena dotychczasowych doświadczeń (sytuacji grupowych, indywidualnych zachowań uczestników i uczestniczek, zachowań prowadzących). Refleksja dotycząca tych przeżyć i nowych doświadczeń, powstałych podczas szkolenia spowoduje, że będziemy się zachowywać bardziej świadomie, a być może po części zmienimy styl działania.

 

Styl pracy i treści szkolenia

-    teoria, wykład i ćwiczenia

-    „uczenie się poprzez doświadczanie” w oparciu o autorefleksję

-    wymiana doświadczeń

 

W drugiej części szkolenia skoncentrujemy się na różnych rolach i pozycji w grupie. Szczególnie przyjrzymy się roli nauczycieli, po części jako prowadzących spotkania, po części jako prowadzących lekcje. Jak różnią się one od siebie zarówno w funkcji jak i stanowisku? Żeby zrozumieć, dlaczego każdy jako prowadzący wymianę tę rolę różnie wypełnia i kształtuje, zajmiemy się naszym tłem biograficznym i uwarunkowaniami kulturowymi.

 

Termin i miejsce

14.06.2012  w godz. 9:30-17:00

 

Międzynarodowe Centrum Studiów i Spotkań im. Dietricha Bonhoeffera

ul. Piotra Skargi 32
71-422 Szczecin

 

Zgłoszenia

do dnia 4 czerwca 2012

faksem na numer 091 486 12 68

lub mailem pnwm@pomerania.org.pl

 

Koszty

Szkolenie jest bezpłatne.

Koszty szkolenia (referenci, materiały, obiad, napoje) finansuje SGP Euroregionu Pomerania ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM).

Koszty podróży ponoszą uczestnicy we własnym zakresie.

 

Organizacja i zapytania

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania

al. Wojska Polskiego 164, pok. 106, 71-335 Szczecin

Pani Iwona Kowalczyk

tel.: 091 486 08 05

fax: 091 486 12 68

E-mail: pnwm@pomerania.org.pl

 

Referenci

Anett Quint – rocznik 1970; Trenerka PNWM.

Iwona Łatwińska – rocznik 1980; tłumaczka języka niemieckiego

 

 

 

 


poprzednia wersja strony

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania | Al. Wojska Polskiego 184c/15, 71-256 Szczecin | tel. +48 91 486 07 38 | e-mail: biuro@pomerania.org.pl