Festiwal Młodzieży Euroregionu Pomerania 2013

XV Festiwal Młodzieży Euroregionu Pomerania już za nami. "To było najważniejsze wydarzenie sportowo-kulturalne 2013 roku w naszym województwie" powiedziała ze sceny na zakończenie festiwalu Anna Mieczkowska, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego.

Wiele miesięcy przygotowań, dziesiątki odbytych spotkań organizacyjnych i obawy, czy się uda. Te uczucia towarzyszyły organizatorom z Wałcza, Człopy i Szczecina aż do rozpoczęcia festiwalu. Gdy pojawiły się jednak pierwsze grupy festiwalowe, a zza chmur wyszło słońce byliśmy pewni, że tegoroczny festiwal będzie udany.

Festiwal Młodzieży Euroregionu Pomerania został zorganizowany po raz piętnasty, tym razem wspólnie przez miasto Człopę, powiat walecki przy wsparciu Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego i Euroregionu Pomerania. Pomysł, by podczas tegorocznego festiwalu młodzież mieszkała i bawiła się w dwóch miastach, by przemieszczała się w czasie festiwalu swobodnie między Wałczem i Człopą, a także, by w obu miastach zorganizować dla niej zmagania sportowe, warsztaty artystyczne, a uzdolnionym grupom udostępnić scenę z profesjonalnym nagłośnieniem,  nałożył na organizatorów wiele wyzwań. "Mamy jednak nadzieję, że polska i niemiecka młodzież wróciła do domów zadowolona", tuż po zakończeniu imprezy powiedział Roman Wiśniewski, koordynator festiwalu z ramienia starostwa.  "Dobra pogoda, dobre jedzenie,  dobre spanie i dużo grania " tak podsumował natomiast festiwal Jörg Goldacker,  kierownik muzyczny orkiestry dętej Neubrandenburger Stadtfanfaren, jak się okazało, ulubieńców publiczności. Orkiestra z Neubrandenburga pokazała, jak można się bawić muzyką, dając przez trzy dni świetne show. Jednak pokaz na zakończenie festiwalu, fanfarowa aranżacja utworu We will rock you zespołu Queen wraz z układem tanecznym podbiły serca nas wszystkich. Już teraz czekamy na następny festiwal, by usłyszeć i zobaczyć tę grupę, mówili uczestnicy festiwalu.

Pierwszy dzień festiwalu minął bardzo szybko. Grupy zjeżdżały się z najodleglejszych zakątków Euroregionu Pomerania. Najdłużej tym razem jechali do nas goście z Niemiec, z Greifswaldu, Anklam i Neubrandenburga. W autobusach spędzili ponad 5 godzin, ale krótki odpoczynek w Człopie pozwolił młodzieży na regenerację i wspólną zabawę do późnych godzin nocnych. Wtedy też było już nas widać w mieście. Każdy uczestnik festiwalu otrzymał w prezencie koszulkę festiwalową oraz kolorową "smycz" z identyfikatorem. Jako organizatorzy, mieliśmy do młodzieży prośbę, by ubrali koszulki na oficjalne zdjęcie z "lotu ptaka", ale wiele osób nosiło je do końca festiwalu, musiały się więc podobać.
Drugi dzień spotkania przebiegał pod znakiem rywalizacji sportowych. Tym razem najwięcej zespołów zgłosiło się do rozgrywek w piłce nożnej chłopców i dziewcząt. Wszystkie mecze rozegrane zostały w Wałczu. Poziom sportowy był bardzo wysoki. I ku zdumieniu chłopców, dziewczęta nie ustępowały umiejętnościami swoim kolegom. Gra koncepcyjna, szybkie kontry i celne strzały - w tych słowach można krótko opisać np. grę dziewcząt z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bierzwniku, które w swojej grupie wiekowej zdobyły I miejsce. W Wałczu odbył się także turniej tenisa stołowego, otwarte rozgrywki w badmintona oraz zawody pływackie na basenie Centralnego Ośrodka Sportu na Bukowinie. Natomiast Człopa była organizatorem rozgrywek siatkarskich. Nowoczesna, podzielona na trzy boiska hala sportowa w Polsko - Niemieckim Centrum Kultury i Sportu dala młodzieży możliwość rozgrywek na najwyższym poziomie. W Człopie także po raz pierwszy w historii festiwalu rozegrano bieg na orientację. Wzięło w nim udział ponad 50 osób.
W sobotnim programie festiwalu znalazły się także warsztaty orkiestr dętych, zorganizowane w Wałeckim Centrum Kultury. Młodzieżowymi orkiestrami dętymi z Łobza i Friedland dyrygował Dariusz Ledzion, kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Łobza. Na tych warsztatach najbardziej widoczna była pozawerbalna komunikacja kierowników obu grup (mimo obecności tłumacza). Muzyka była wspólnym językiem dla obu orkiestr.  Kilka akordów, dwie tonacje, w których grają orkiestry fanfarowe i wszystko było już jasne. Zostały tylko próby i wspólne granie, które połączyło niemieckich i polskich muzyków, a pod koniec prób stworzyło z nich jeden zespół. Finałem warsztatów był wspólny występ na zakończenie festiwalu. I był to pełen sukces! W Czopie natomiast na warsztatach tanecznych hip-hop, break dance i zumby spotkali się młodzi tancerze. "Taniec nadal cieszy się wśród młodzieży młodszej, ale i starszej chyba największą popularnością" powiedziała Iga Nijaka, opiekunka młodzieży ze Szczecina. Nawet kilku muzyków z orkiestr dętych wybrało udział w warsztatach tanecznych zamiast orkiestrowych. To nas jako organizatorów ucieszyło, ale i zaskoczyło. Sześć godzin wspólnego tańca zaowocowało przepięknym występem na scenie w ostatnim dniu festiwalu. Brawo! Natomiast warsztaty dziennikarskie, które zaowocowały powstaniem gazetki festiwalowej, poprowadzili Agnieszka Rystok oraz Sławomir Niewczas, nauczyciele w II LO w Wałczu wraz ze swoimi uczniami. Młodzi dziennikarze byli wszędzie. Poruszali się sprawnie na rowerach, docierali do najdalszych punktów festiwalowych, robili tysiące zdjęć i przeprowadzali wywiady ze swoimi rówieśnikami. Efekt, czyli dwujęzyczną gazetkę można było podziwiać już w niedzielny poranek, a każdy uczestnik festiwalu mógł zabrać ją ze sobą do domu.
Mówiąc o naszym festiwalu nie można zapomnieć  o rockowych i hiphopowych występach młodzieży na scenie w Wałczu i Człopie. Piątkowym królem wieczoru był na pewno zespół "BSP Project" z II LO w Wałczu oraz Zespół UKS Dance z Pełczyc. Występy tych grup wyzwoliły wśród publiczności największe emocje. Natomiast sobotni wieczór zawojowały grupy rockowe z Niemiec. Absolutnym numerem jeden był zespół "Optimum Solution" z Greifswaldu, który nie tylko świetnie sam się bawił na scenie, ale swoim humorem  zaraził całą publiczność. Aplauz zdobyła także grupa z Anklam "Schattenspiel " oraz  "Semper Fidelis" z Greifswaldu.
Wielkie podziękowania należą się organizatorom w powiecie wałeckim i gminie Człopa, szczególnie panu staroście Bogdanowi Wankiewiczowi, panu burmistrzowi Zdzisławowi Kmieciowi, Jolancie Drabińskiej oraz Sebastianowi Tymeckiemu z Człopy oraz Romanowi Wiśniewskiemu i Marcie Susce z Wałcza.
Na zakończenie festiwalu pani wicemarszałek Anna Mieczkowska wraz ze starostą, burmistrzem i dyrektorem Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania wręczyli nagrody dla zwycięzców w poszczególnych konkurencjach sportowych.
Decyzje o następnym festiwalu jeszcze nie zapadły. Powodem tego jest zakończenie realizacji Programu INTERREG IV A. Uśmiechnięte buzie uczestników każą nam jednak wierzyć, że te trudności zostaną przezwyciężone i w roku 2014 XVI Festiwal Młodzieży Euroregionu Pomerania dojdzie do skutku, czego sobie i Państwu życzymy.


Uroczyste otwarcie XV Festiwalu Młodzieży Euroregionu Pomerania

 

02.Przemarsz ulicami Wałcza

Przemarsz ulicami Wałcza

 

 

Przemarsz ulicami Wałcza

 

EmPeTrzy na scenie

 

Zespół Pyrzyce na scenie

 

Neubrandenburger Stadtfanfaren

 

BSP Project na scenie

 

Grupa Rewers z Choszczna

 

Friedländer Fanfarenzug

 

Rozgrywki piłki nożnej chłopców

 

Piłkarki z Zespołu Szkół Publicznych w Sławoborzu

 

Rozgrywki w piłce siatkowej

 

Tenis stołowy-finały

 

Zawody pływackie na COS-ie

 

Finał biegu na orientację

 

Grupa warszatatowa break dance

 

Warsztaty break dance

 

Warsztaty orkiestr dętych z Łobza i Friedland

 

Warsztaty hip hop

 

Uczestnicy zawodów pływackich

 

 

Każdy mógł spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej

 

Piłkarze z Zespół piłki nożnej z Gimnazjum Nr 39 Szczecin

 

Zespół taneczny TANERONKI z Karlina

 

 

Publiczność w Człopie

 

Tancerki z Zespołu Pieśni i Tańca Pyrzyce

 

Wałecka grupa Skandi na scenie

 

Zespół piłki nożnej z Gimnazjum Nr 5 w Szczecinie

 

Zespół Szkół Oświatowych w Kołbaskowie

 

Występ orkiestry z Neubrandenburga  i Łobza

 

Wspólny występ orkiestry z Łobza i Neubrandebburga

 

Zespół Pieśni i Tańca Pyrzyce

 

 

Zespół Na piątkę z ZSM NR 1 w Wałczu

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej INA

 

Finał warsztatów orkiestr dętych. Graj Friedländer Fanfarenzug i Modyieowa Orkiestra Dta y obya

Zespół Ina przygotowuje się do występów

 

A. Mieczkowska wręcza nagrody zwycięskim drużynom

 

 

Finał warsztatów tanecznych

 

Najlepsi piłkarze nagradzani przy werblach orkiestry z Neubrandenburga

 

Najlepsi pływacy na scenie z A.Mieczkowską

 

Najlepsi pływacy na scenie

 

Od lewej Z. Kmieć, A. Mieczkowska, P. Bartnik i B. Wankiewicz

 

P. Bartnik gratuluje zwycięzcom

 

Występ Nebrandenburger Stadtfanfaren na zakończenie festiwalu

 

Z.Kmieć gratuluje najlepszym pływakom

 

Z.Kmieć ze zwycięzcami na scenie

 

Pożegnanie uczestników festiwalu, A. Mieczkowska

 

Zakończenie festiwalu, P. Bartnik


poprzednia wersja strony

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania | Al. Wojska Polskiego 184c/15, 71-256 Szczecin | tel. +48 91 486 07 38 | e-mail: biuro@pomerania.org.pl