10 lat współpracy Gimnazjum Nr 3 w Policach i Regionale Schule Penkun

26 marca 2014r w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach miała miejsce wyjątkowa uroczystość - jubileusz dziesięciolecia współpracy partnerskich szkół. Było to prawdziwe spotkanie przyjaciół: dyrekcji, nauczycieli i uczniów obu placówek. Tym razem zaproszono także gości - burmistrzów Polic i Penkun, radnych i osoby wspierające obie placówki w realizacji wspólnych projektów.
10 lat temu, 9 marca 2004 roku dyrektor szkoły w Penkun, Roland Ganske oraz dyrektor Gimnazjum Nr 3 w Policach, Ewa Dymitrowska podpisali porozumienie o współpracy. To był rzeczywiście dobry początek współpracy. Umowa nie tylko weszła w życie (w 2007r. ratyfikował ją Artur Zagórski), ale z roku na rok nowe projekty młodzieżowe wypełniały ją treścią. Wspólne spotkania bożonarodzeniowe i wielkanocne na trwałe wpisały się w kalendarz wydarzeń obu szkół. Jednak w przeciągu minionych lat odbyły się niezapomniane warsztaty europejskie, taneczne, cyrkowe, językowe czy stolarskie. Programy odbywają się naprzemiennie w Polsce i w Niemczech.  Kolejne spotkanie, które od samego początku koordynują: Joanna Szymczak i Anke Frost, poświęcone zostanie "czasowi".
Obie szkoły, mimo że różni je wiele (Penkun to najmniejsze miasto w Meklemburgii Pomorzu Przednim,  szkoła przygotowuje niemieckich uczniów do dalszej edukacji zawodowej) znalazły sposób na udane partnerstwo: wzajemną życzliwość, otwartość na kulturę, język, chęć tworzenia rzeczy dobrych dla uczniów, szkoły i regionu. To wzajemne zaufanie i chęć przebywania razem. Współpraca przyniosą także wymierne efekty: nauczanie języka polskiego jako języka obcego i fakultatywnego w Penkun, a także motywację do solidnej nauki j. niemieckiego w Policach.
Na kolejne lata współpracy życzymy wielu sił i ciekawych pomysłów!
Zespół ds. Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży
 

 
 


poprzednia wersja strony

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania | Al. Wojska Polskiego 184c/15, 71-256 Szczecin | tel. +48 91 486 07 38 | e-mail: biuro@pomerania.org.pl